Радіочастотна абляція (РЧА) –
один з методів лікування варикозної хвороби нижніх кінцівок.
Радіочастотна енергія застосовується в нейрохірургії вже протягом декількох десятиліть. У 80-х роках ця технологія стала активно застосовуватися в кардіохірургії для лікування аритмій. Точний контроль кількості енергії, що виділяється, і надійність дозволили поступово розширити сферу застосування методів, заснованих на використанні радіочастотного випромінювання. На сьогоднішній день вони активно використовуються в лікуванні злоякісних новоутворень, в офтальмології, дерматології, лікуванні апное.
Радіочастотна абляція, як методика ліквідації вертикального рефлюксу по підшкірних венах при варикозної хвороби, увійшла в клінічну практику в Європі в 1998 році, в США в 1999 році. В Україні дана технологія набула поширення з появою катетерів нового типу. Перша генерація катетерів-електродів носила назву Closure Plus, друга генерація електроізольовані катетерів, що прийшла на зміну першій, носить назву Closure FAST. Істотні конструктивні зміни в апаратної частини методу радіочастотної облітерації в значній мірі змінили механізм облітерації цільової вени.
Лікування варикозного розширення вен нижніх кінцівок методом VNUS. Операція проводиться амбулаторно, не вимагає госпіталізації. Під місцевим знеболенням, через прокол, в варикозну вену вводиться радіочастотний катетер, «заварює» вену за рахунок мікрохвильового впливу. В катетер вбудовані датчики, що визначають ефективність і повноцінність впливу на венозну стінку. Це забезпечує точне і кероване вплив.
При радіочастотної абляції для пошкодження цільової вени використовується генератор струму високої частоти (460 кГц) і спеціальний катетер, який забезпечує проведення енергії і пошкодження венозної стінки. Електричний струм, проходячи між електродами через тканину венозної стінки, викликає її нагрівання за рахунок феномена, який отримав назву «resistive heating» (резистивний нагрів, нагрів, обумовлений електричним опором тканин, омічний нагрів). Застосування струму високої частоти (від 200 до 3000 кГц) дозволяє уникнути негативного впливу на нервові і м’язові тканини. Нагрівання відбувається тільки в дуже обмеженій ділянці тканини, що знаходиться в безпосередньому контакті з електродом. Поширення тепла в прилеглі тканини відбувається за рахунок дифузії.
Експериментально було встановлено, що вплив на вену 100-120 ° C з циклом в 20 секунд показує найкращий результат і дозволяє виконати етап Мірча за 3-5 хвилин. У цьому випадку струм високої частоти застосовується для розігріву робочої частини катетера і вплив на венозну стінку відбувається виключно за рахунок передачі теплової енергії. Нагрівання призводить до вкорочення колагену венозної стінки, перш за все – її субендотеліального шару. При цьому відбувається звуження просвіту вени і його тромботична оклюзія за рахунок денатурації білків крові. На відміну від лазерної облітерації, при Мірча з катетером нового типу проводиться апаратний контроль температури катетера, в зв’язку з чим відсутня карбонізація, нагрів до надвисоких температур і перфорації венозної стінки в процесі процедури. Таким чином, за своєю суттю нова технологія являє собою сегментарну термооблітерацію судини, джерелом енергії для якої служить генератор струму високої частоти. В англомовній літературі в останні роки для її позначення застосовується аналогічний термін: «radiofrequency segmental thermal ablation».
Переваги радіочастотної абляції:
- Точність і ефективність процедури
- Максимальна безпека для пацієнта
- Місцеве знеболювання – немає необхідності в загальному знеболюванні або в спінальної анестезії
- Амбулаторність процедури
- Практично повна відсутність гематом (синців), больового синдрому – це досягається за рахунок строго локального впливу процедури VNUS на венозну стінку, без пошкодження навколишніх тканин
- Більш «м’який», в порівнянні з лазером, вплив на венозну стінку і навколишні тканини
Обстеження, які необхідно пройти перед процедурою:
- загальний аналіз крові з формулою;
- загальний аналіз сечі;
- глюкоза крові;
- біохімія крові (загальний білок, білірубін, трансамінази, креатинін, сечовина);
- коагулограма (МНВ, ПТІ, АЧТЧ, фібриноген);
- група крові, резус-фактор;
- RW;
- HBS-Ag;
- HCV (ПЛР якісний);
- ВІЛ;
- ЕКГ з описом;
- флюорографія;
- консультація гінеколога (жінки);
- консультація уролога (чоловіки, після 40 років);
- консультація терапевта.
Також важливо заздалегідь повідомити лікаря про наявність супутніх патологій:
- виразкова хвороба, патологія шлунково-кишкового тракту;
- серцево-судинної системи (серцева недостатність, стенокардія, ішемічна хвороба серця, порушення ритму перенесений раніше інфаркт або інсульт);
- цукровий діабет;
- дихальна недостатність, бронхіальна астма;
- наявність кольок, яка пов’язана з холециститом, сечокам’яною хворобою;
- кровотечі пов’язані з аденомою простати;
- анемія;
- маткові кровотечі;
- наявність алергічних реакцій (на які саме препарати, як виявлялися? Чи були анафілактичніреакції, набряк Квінке?);
- наявність інфекційних хвороб (СНІД, сифіліс, гепатити В або С).
Результати досліджень Ви можете надіслати на адресу phlebos@ukr.net,
додатково вказавши контактний номер телефону.
Дякуємо за розуміння ?